zapamatovat

FotoAkademie ve FotoInstitut.cz s Gymnáziem Jana Nerudy

V pondělí se po řadě základních škol dočkali workshopu Olympus FotoAkademie znovu i středoškoláci. Studenti Gymnázia Jana Nerudy v Praze přijeli do sídla FotoInstitutu.cz, kde je v profesionálním zázemí čekal půlden věnovaný fotografii.

Workshop začal tradičně přednáškou profesionálního fotografa Kamila Vargy, který stručně představil nejen historii fotografie, ale také základy kompozice a fungování fotografické techniky. Pak se už studenti rozdelili do dvou skupinek a zatímco jedna se seznámila s odolným fotoaparátem Olympus Mju 790SW, který vydrží pád a potopení pod vodu, a také s úpravami a zpracováním fotek v PC v Adobe Photoshopu, druhá skupina si půjčila digitální zrcadlovky Olympus a vyrazila do ateliéru, kde pod vedením Kamila Vargy fotografovala portréty i skupinová fota, svítila světly Fomei a zkoušela různá nastavení.

V závěru workshopu ještě promítl a okomentoval Kamil Varga studentům ve studiu nafocené snímky, takže se mohli poučit z případných chyb.

Fotografování ve studiu

Fotografování ve studiu

Fotografování ve studiu

Fotografování ve studiu

Workshop se vydařil, ale to už si můžete přečíst z pera samotných účastníků:

Při přihlašování na tento workshop jsem neměla žádné očekávání. A příjemně mě program překvapil. Povinná „nudná“ přednáška o historii musí být, pak základy expozice a dobré bylo i varování před chybami, kterých se často amatérští fotografové dopouští. Zvlášť jsem ocenila praktickou část (ateliér, Photoshop). Také se mi líbilo zapůjčení foťáků, i když mám doma Nikon D60. Líbilo se mi, že jsem si mohla zkusit zrcadlovku jiné značky. Workshop považuji za přínosný hlavně pro studenty, kteří si nemohou dovolit placený seminář.
Petra Šemková IV.C

Workshop byl velice zajímavý, dozvěděla jsem se spoustu dobrých tipů ohledně focení a následného upravování fotek. Také bylo fajn, že jsme si mohli zkusit focení v ateliéru, ke kterému nemám normálně přístup. Nemám, co bych vytkla, když nakonec jsme každý dostal k občerstvení pizzu.
Maria R.

Když jsem se o Workshopu poprvé dozvěděla, myslela jsem, že to bude velká akce se spoustou lidí ve velkém ateliéru. Nakonec jsme tu ale byli jen my z Gymnázia Jana Nerudy. Nevadilo mi to, ale není to jako mé očekávání. Historie a teorie fotografie byla dost zdlouhavá. Jinak praktické aktivity s Photoshopem a zrcadlovkami byly vcelku zábavné a zajímavé. Dozvěděla jsem se tu něco trochu o kompozici, to hlavně je pro mě důležité. Myslím si, že Olympus FotoAkademie může být dobrý projekt.
A. Syslová, 2.C

Workshop se mi celkově velmi líbil. Obě dvě části, jak teoretická (historie, práce s Photoshopem), tak praktická (fotografování) byly velmi poučné i zábavné. Workshop z větší části splnil mé očekávání, ale myslím, že by bylo zajímavé, kdybychom mohli některé námi nafocené fotky ještě upravit ve Photoshopu, abychom si zkusili s tímto programem pracovat. Dozvěděla jsem se něco málo o kompozici a jak pracuje otevřená a přivřená clona. Myslím, že Olympus FotoAkademie je velmi povedený projekt.
Pavlína Duboisová, 4.C

Workshop splnil má očekávání. Dozvěděla jsem se o základních funkcích digitálního fotoaparátu, práci ve Photoshopu a práci ve studiu. Líbilo se mi rozdělení do skupinek, protože každý měl možnost si vše vyzkoušet. Zvláště jsem ocenila vřelost lektorů a jejich ochotu odpovídat na otázky. Tento projekt považuji za prospěšný, protože mladé lidi přivede k fotografování, k umělecké činnosti. Příjemné také bylo občerstvení. Jsem ráda, že mohou takovéto projekty vzniknout.
Hana Kloudová, 4.C

Inu, od tohoto projektu jsem očekávala přesně to, co jsem od něj dostala, takže jsem spokojená. Líbilo se mi focení v ateliéru a upravování ve Photoshopu. Rozhodně pro mě byl přínosný. Díky dnešku mohu končeně plně využít zrcadlovku, kterou mám doma.
Petra Kloudová, 2.C

Inu, workshop byl zajímavý a určitě velmi přínosný. Líbilo se mi víceméně vše, jak focení a úpravy fotek v Photoshopu, tak i přednáška. Od tohoto projektu jsem nic moc neočekávala, čímž jsem byla více než mile překvapená. Většina informací, které jsem zde získala byly pro mne „novinkou“. Považuji tuto akci za zdařilý nápad jak studentům přiblížit i kreativní činnost.
anonym, 2.C

Workshop se mi celkově líbil. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavých věcí. Celý workshop byl zábavný a hlavně nebyl vyčerpávající, proto bych ocenil delší dobu trvání. Ocenil jsem zvláště úpravu aktů... tedy ženských křivek. Workshop považuji za velmi povedený projekt.
P.S.: Víc pizzy by neuškodilo.
anonym

Vzhledem k tomu, že se v oboru fotografie pohybuji již delší dobu, tak jsem byl velice příjemně překvapen, že se mi povedlo rozšířit nové obzory na poli fotografie digitální, i když je mi trochu líto, že tyto poznatky na poli fotografie „klasické“ nevyužiji. Zvlášť bych ocenil fotografování v ateliéru, protože běžný přístup do ateliéru nemám. Celkově se mi tento workshop líbil a určitě bych se rád příští rok znovu zúčastnil.
Štěpán, 2.C

Účastníci workshopu

Účastníci workshopu

Napsal Jan Dobrovodský, 17.5.2012